Rzeka Wapienica i Zapora

Łopienica – nazwa biorąca się od roślin – łopianów, które rosły nad brzegami rzeki Wapienica. Stąd też wzięła się nazwa rzeki. Ma ona długość 20,6 km. Źródła znajdują się na wysokości ok. 1000 m n.p.m. na północnym stoku góry Stołów. Pozostałe dwa dopływy mają źródła na wysokości ok. 890 m n.p.m., znajdują się one na północno-wschodnim stoku Błatniej(917m n.p.m.).

W Dolinie Luizy wpadają do niej dwa potoki: Potok Barbara(wpada do jeziora Wielka Łąka) i Potok Żydowski. Na terenie Wapienicy rzeka płynie przez wschodnią część dzielnicy. Następnie w Międzyrzeczu Dolnym jej lewym dopływem jest Rudawka. Rzeka Wapienica wpada do Iłownicy w Czechowicach-Dziedzicach, a ta rzeka z kolei do Wisły(na wysokości 240 m n.p.m.). Rzeka Wapienica przepływa przez: Wapienicę, Międzyrzecze Dln., Mazańcowice, Ligotę i Czechowice-Dziedzice.

Wody I klasy czystości odpowiadają jedynie od źródeł do zbiornika Wielka Łąka. Pozostała część rzeki jest zanieczyszczona, m.in. przez działalność w rejonie rzeki zakładów przemysłowych. W pobliżu drogi ekspresowej znajduje się oczyszczalnia ścieków. Po wybudowaniu w 1932 r. Zapory im. Ignacego Mościckiego poziom rzeki drastycznie spadł, a woda ze zbiornika Wielka Łąka wykorzystywana jest do zaopatrywania w wodę mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Od źródeł do drogi ekspresowej S1 Bielsko-Cieszyn obowiązuje zakaz wędkowania.

W latach 1928-1932 Dolinę Luizy przedzielono betonową zaporą o wysokości 23m im. Prezydenta Ignacego Mościckiego. W wyniku tego powstał zbiornik Jezioro Wielka Łąka o powierzchni 17,5ha i objętości 1,1 mln m3 wody. Zbiornik nie jest w żaden sposób dostępny dla ludzkości(objęty jest bezpośrednią strefą ochrony sanitarnej).

Poniżej tamy znajdują się urządzenia służące do uzdatniania wody ze zbiornika. Wydajność ujęcia wody pitnej wynosi 45 000m3/dobę. Zaspokaja ono w 29,7% zapotrzebowanie na wodę miasta Bielsko-Biała. Tama ma długość 308 metrów na którą wejście jest zabronione turystom, a powierzchnia zlewni zbiornika wynosi 10,76 km2. Cały zbiornik jest ogrodzony, żyją w nim ryby a woda posiada I klasę czystości.

Przy samej zaporze usytuowane jest oddany w 2005roku drewniany domek w którym zlokalizowany jest bufet i kawiarnia Krzywa Chata. To świetny punkt widokowy. Rozciąga się stąd piękna panorama na taflę wody i góry.

Drewniany domek postawiony został w latach 30 XX wieku, początkowo był siedzibą kierownika zapory, myśliwych oraz organizacji ekologicznej. Tutaj mieściła się siedziba centrum nurkowego “Orka”, które urządziło tu bazę szkoleniową i centrum popularyzujące sprzęt nurkowy.