Fortyfikacje

Niewielu mieszkańców zdaje sobie o tym sprawę, że na terenie dzielnicy Bielska-Białej Wapienicy znajduje się 5 schronów (zwanych bunkrami). Po objęciu władzy przez Hitlera, zrozumiano, że Polska ma nowego wroga. W wyniku zajęcia Czechosłowacji, w marcu 1939r. i wysunięcia żądań terytorialnych wobec Polski, stało się jasne, że wybuch wojny jest nieuchronny. Przystąpiono do umacniania granic poprzez budowę 64 schronów w rejonie Bielska. Zbudowano tylko 21 obiektów.

Schron nr 1 usytuowany jest na wzgórzu w niewielkim lesie dojechać do niego możemy ulicą Kaskadową do końca. Jest to schron dwustrzelnicowy. Ciekawostką jest fakt zainstalowania przez budowniczych metalowych rynienek odpływu wody ze stropu- jedyne tego typu na terenie Bielska-Białej.

Schron nr 2 usytuowany jest niedaleko schronu nr 1 dojść do niego możemy ulicą Kaskadową skręcając w lewo na pnącą się w górę gruntową ścieżkę. W kępie drzew możemy znaleźć poniższy schron. Jest to schron jednostrzelnicowy. Warto zwrócić uwagę na strzelnicę dla ckm- tzw. depresyjną- w której otwór strzelniczy jest odchylony pod pewnym kątem w dół względem osi ognia ckm. Poniżej schronu zachowane relikty okopów, wraz ze stanowiskiem karabinu maszynowego.

Schron nr 3 usytuowany jest na prywatnej posesji przy skrzyżowaniu ulic: Kaskadowej, Wapienickiej i Antycznej. Jest to schron dwustrzelnicowy. W okresie powojennym w trakcie prac budowlanych obiekt został podkopany, w wyniku czego przechylił się.

Schron nr 4 usytuowany jest na terenie prywatnej posesji przy ulicy Wierzbowej- w pobliżu skrzyżowania z ulicą Cieszyńską. Jest to schron dwustrzelnicowy. Został przykryty przez właściciela dachem po 1997r. oraz posiada zamurowaną strzelnicę ckm.

Schron nr 5 usytuowany jest w pobliżu zakładu Union-Vis. Idąc wzdłuż ogrodzenia oczyszczalni ścieków i linii wysokiego napięcia dochodzimy na skraj rzeki Wapienicy– gdzie po lewej stronie w zaroślach znajduje się schron. Jest to schron dwustrzelnicowy. Wewnątrz obiektu, w podłodze, widoczne są miejscach po belkach mocujących stół na ckm.

treść pochodzi ze strony internetowej:
www.armiakrakow.fortyfikacje.pl