Serwis o Wapienicy - Portal informacyjny dzielnicy Wapienica | Bielsko-Biała


Idź do treści

Zabytki - www.wapienica.org

Turystyka

Najcenniejszym i wartym obejrzenia zabytkiem jest budynek dawnej szkoły. Położony jest przy ul. Zniczowej. Zbudowano go na przełomie XVIII i XIX wieku, na kamiennym podmurowaniu, o zrębowej konstrukcji ścian i przyczółkowym dachu. W sieni piec z XVIII wieku, z drzwiczkami o esownicowych zawiasach. Obiekt ten został zburzony 18 września 2009 roku, a na jego miejscu wybudowane zostały domy mieszkalne. Jednak wcześniej został zauważony przez Górnośląski Park Etnograficzny z siedzibą w Chorzowie, który zrekonstruował wapienicką perełkę i udostępnił do zwiedzania. Obecnie w chorzowskim skansenie można obejrzeć najstarszy wapienicki zabytek...

Kolejnym zabytkiem jest zlokalizowana w Dolinie Luizy leśniczówka, która była dawnym "zameczkiem" myśliwskim Sułkowskiego. Wybudowany został na polanie (tzw. Wielkiej Łące) zbudowany w II poł. XIXw. Budynek pełni dzisiaj formę leśniczówki, obok niej gajówka, gdzie mieszkał łowczy książęcy. W 1910r. myśliwy Sechet upolował ostatniego rysia. Z tej okazji odbyła się całotygodniowa biesiada myśliwska, a na miejscu upolowania zwierzęcia postawiono pomnik.

Stacja Bielsko-Biała Wapienica, zlokalizowana jest przy ulicy Dworcowej. Budynek ten został zbudowany w 1888roku i pełnił rolę stacji kolejowej. Stacja dzięki dobrej lokalizacji i bliskości dużych zakładów przemysłowych cieszyła się powodzeniem. W 2003roku zlikwidowano kasy biletowe i poczekalnię, a od 2009roku budynek przestał pełnić funkcję stacji kolejowej.

"Wapienicki" Dom Kultury został wybudowany w 1928r. w stylu zakopiańskim, był siedzibą restauracji. Zlokalizowany jest w samym centrum dzielnicy (przy skrzyżowaniu Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej). Obecnie po kapitalnym remoncie odzyskał dawny blask i prezentuje się okazale.

W południowej części dzielnicy, przy ulicy Zapora znajduje się kilka willi letniskowych z końca XVII i początku XIXw. Najbardziej znaną jest budynek dawnego hotelu, a obecnie siedziba hostelu żeńskiego zwany potocznie Klimczokówką. W budynku mieści się również kaplica bł. O. Pio poświęcona przez biskupa Tadeusza Rakoczego. Przy Klimczokówce znajduje się pomnik przyrody - 300 letni Dąb. Poniżej zdjęcia ukazujące Klimczokówkę:

Dawne wille letniskowe z końca XVII i początku XIXw. przy ulicy Zapora:

Aktualności | O Wapienicy | Turystyka | Przyroda | Obiekty | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego