Serwis o Wapienicy - Portal informacyjny dzielnicy Wapienica | Bielsko-Biała


Idź do treści

Unikat u Podnóża Gór - www.wapienica.org

Kontakt

"Unikat u Podnóża Gór - Wapienica" to największy zbiór informacji o dzielnicy Wapienica. Zbieranie informacji zajęło mi kilka lat, są to zarówno fragmenty książek, własne teksty, zdjęcia, pocztówki, a także aktualne informacje i ciekawostki odnośnie dzielnicy. Całość jest w e-booku, być może kiedyś znajdzie się czas aby wydać go w wersji papierowej.

pocztówka wapienica


Poniżej prezentuję wstęp owej publikacji.

"...Wapienica - można by rzec to zwykła, szara, jedna z wielu dzielnic Bielska-Białej. Jednak spoglądając głębiej Wapienica posiada swoją odrębną tradycję, kulturę i historię, wszak przecież zaledwie 30 lat należy do granic administracyjnych miasta. Z lotu ptaka zajmuje ona całą zachodnią, największą część Bielska-Białej. Zasadniczo możemy ją podzielić na dwie części: północną i południową, które pełnią inne funkcje i nawzajem się uzupełniają.

Część północna skupia mnóstwo zakładów przemysłowych dobrze znanych w Polsce a nawet Europie. Niektóre z nich istnieją od dawna i to one napędzały bielską gospodarkę w czasach historycznych. Ta część dzielnicy jest bardziej zurbanizowana. Znajdują się tu również ważne instytucje usługowe: szkoły, banki, apteki, hotel, ośrodek zdrowia, poczta, dworzec pkp.
W niedalekiej przeszłości Wapienica słynęła w całym regionie z dobrej zabawy w znajdującej się tu dyskotece Silver-Club obok węzła drogi ekspresowej S1. Na terenie dzielnicy znajduje się również oddział prewencji policji oraz Państwowa Straż Pożarna- obiekty, którymi mogą się pochwalić nieliczne dzielnice.

Część południowa to miejsce wyjątkowe, niezwykle cenny przyrodniczo fragment dzielnicy 4-kilometrowa Dolina Wapienicy. To prawdziwy unikat - kawałek pięknego starego polskiego lasu znajdujący się w obrębie granic Bielska-Białej. W Europie nie ma prawdopodobnie miasta, którego część stanowiłaby tak wyjątkowy obszar zieleni. W centralnej części doliny znajduje się zapora wodna wybudowana w 1932 roku. Wówczas była to jedna z pierwszych tego typu konstrukcji w Europie. Nad doliną góruje Palenica - góra na której szczycie można zobaczyć pogański krąg kulturowy oraz tuż obok pochodzące z XVIII wieku miejsce spotkań protestantów.

Mało tego. W jej okolicach został znaleziony grot włoczni, który stanowi niezwykle rzadkie znalezisko prehistoryczne datowane na II wiek naszej ery. Nigdzie wcześniej w okolicach Bielska-Białej nie odkryto obecności człowieka na tym terenie! Dolina Wapienicy kryje za sobą jeszcze wiele tajemnic. Miejsce to od najdawniejszych czasów było wykorzystywane przez człowieka do celów kulturalnych, obronnych, gospodarczych i rekreacyjnych. Nie jest to wyłącznie obszar wymagający ochrony z racji wartości przyrodniczej ale i miejsce, w którym łączą się trzy wymiary: przestrzeni i czasu, materii i abstrakcji oraz przyrody i człowieka - jako istoty kulturowej..."

Aktualności | O Wapienicy | Turystyka | Przyroda | Obiekty | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego