Serwis o Wapienicy - Portal informacyjny dzielnicy Wapienica | Bielsko-Biała


Idź do treści

Szkolnictwo - www.wapienica.org

Obiekty

W Wapienicy działają 2 przedszkola przy ulicach: Międzyrzeckiej(nr 41) i Cieszyńskiej(nr 42), Szkoła Podstawowa nr 32 i Gimnazjum nr 15 przy ul. Cieszyńskiej,Zespół Szkół Specjanych im. K. I. Gałczyńskiego przy ul. Wapienickiej oraz Szkoła Podstawowa "Akademia Żaków" przy ul. Jaworzańskiej.

Szkoła Podstawowa nr 32 im. Ludwika Waryńskiego powstała już w 1923 r. Pismem z 3 lutego 1960 r. Kuratorium Katowickiego Okręgu Szkolnego zatwierdziło jej nazwę o następującym brzmieniu: „Szkoła Podstawowa im. Ludwika Waryńskiego w Wapienicy”. Otrzymała ona imię XIX-wiecznego działacza
i organizatora ruchu socjalistycznego.

Dzisiejsza szkoła próbuje sprostać wszystkim wyzwaniom naszych czasów. Dyrektor placówki – Alicja Procner, podobnie jak jej poprzednicy, kieruje się w działaniu maksymą: „Kto chce – szuka sposobu, kto nie chce – szuka powodu”. Budynek Szkoły Podstawowej nr 32 im. L. Waryńskiego w Bielsku-Białej jest przestronny. Znajduje się w nim 19 sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, sala gimnastyczna z szatniami, aula, świetlica, biblioteka, gabinety, stołówka itp. W szkole zainstalowane są 4 tablice interaktywne. We wszystkich salach znajduje się komputer z dostępem do Internetu. Nasza placówka posiada również Izbę Regionalną, w której zgromadzone zostały eksponaty związane z folklorem Beskidów, a także Izbę Pamięci i Historii Szkoły z licznymi przedmiotami nawiązującymi do przeszłości placówki. Szkoła dysponuje również parkingiem oraz dużym ogrodem, w którym znajdują się dwa boiska oraz miasteczko ruchu drogowego. Przy szkole – w ramach projektu „Radosna szkoła” – wybudowano także nowoczesny plac zabaw. Od 2014 roku w szkole funkcjonuje dziennik elektroniczny. Na nowo uruchomiony został szkolny radiowęzeł.

Gimnazjum nr 15 nosi imię Jana III Sobieskiego.Jego siedzibą jest nowy budynek. Budowa tego nowoczesnego obiektu rozpoczęła się w lipcu 2010 r., prace zakończono w październiku 2011 r.
Na parterze nowego budynku znajdują się: w pełni wyposażona sala gimnastyczna z zapleczem – która ma pełnowymiarowe boisko do koszykówki i piłki nożnej halowej, aula, świetlica, skomputeryzowana biblioteka, szatnia z indywidualnymi szafkami, archiwum, sanitariaty, kotłownia, pomieszczenia dla sprzątaczek i konserwatora. Na piętrze umieszczono cztery sale lekcyjne, pracownię biologiczną, pokój nauczycielski, pokój pedagoga, sekretariat, gabinet dyrektora.
Na drugim piętrze jest pięć sal lekcyjnych, pracownia komputerowa, dwie pracownie z zapleczem i sanitariaty. Sportowe wyposażenie uzupełnia boisko o wymiarach 40 na 20 m i bieżnia o długości 60 m oraz skocznia do skoku w dal.
Naukę w nowym budynku rozpoczęło 17 stycznia 2012 r. 216 uczniów pod okiem 28 nauczycieli. Ze względu na znakomite zaplecze sportowe, w tym roku szkolnym w gimnazjum uruchomiono pilotażową klasę sportową ukierunkowaną na lekkoatletykę, z której słynie ta dzielnica, dysponująca pięknym . Od roku szkolnego 2011/2012 jedna klasa pierwsza realizuje 6-godzinny tygodniowy cykl zajęć z wychowania fizycznego.

W skład Zespołu Szkół Sppecjanych im. K. I. Gałczyńskiego przy ul. Wapienickiej wchodzi Gimnazjum dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym. Zasadnicza Szkoła Zawodowa oraz Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Ucząc się w szkole można nabyć kwalifikacje w następujących zawodach: cukiernik, kucharz małej gastronomii oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa Akademia Żaków o powierzchni ok. 700 m2 mieści się w pięknym stuletnim budynku z duszą w centrum Wapienicy, przy ul. Jaworzańskiej. Od lat budynek ten był budynkiem szkoły podstawowej. Szkoła jest w pełni ogrodzona z niezależnym wejściem i dużym parkingiem. Szkoła jest po kapitalnym remoncie i wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne, m.in. tablice interaktywne, laptopy i inne.

Adresy wszystkich placówek oświatowych w Wapienicy można znaleźć w zakładce Adresy i Telefony.


treść pochodzi ze strony internetowej:
http://www.gimnazjum15.bielsko.pl/
http://sp32bb.tk/
http://web2.um.bielsko.pl/zss/
http://www.akademiazakow.eu/


Aktualności | O Wapienicy | Turystyka | Przyroda | Obiekty | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego