Serwis o Wapienicy - Portal informacyjny dzielnicy Wapienica | Bielsko-Biała


Idź do treści

Ścieżka Pętla - www.wapienica.org

Przyroda

Najpiękniejszym fragmentem przyrody jest dolina rzeki Wapienicy, nazywana Doliną Luizy
na cześć żony księcia Jana Sułkowskiego- Ludwiki, która przyjeżdżała tu często na spacery.

W sercu doliny rozpoczyna się ścieżka, zwana Pętlą- niestety rzadko uczęszczają nią turyści
i spacerowicze ze względu na jej długość, ale przede wszystkim na brak wiedzy o jej istnieniu . Pragnę zatem przybliżyć całą trasę „Pętli”.

Trasę zaczynamy od zapory zbiornika Wielka Łąka kierujemy się w górę asfaltową ulicą Tartaczną. Dochodzimy do mostu na potoku Barbara- to jeden z dwóch dopływów zbiornika.

Podążając dalej dochodzimy do skrzyżowania. Jest to zarazem początek i koniec „Pętli”, gdyż skręcając obojętnie w którym kierunku zawsze wyjdziemy w tym samym miejscu. My zaczynamy „Pętlę” kierując się w lewo. Po przejściu niecałych 200 metrów po prawej stronie mijamy "zameczek" myśliwski Sułkowskiego. Dalej po lewej możemy spostrzec paśnik- drewnianą konstrukcję służącą dokarmianiu zwierzyny-szczególnie w okresie zimowym.

Mijamy kolejny most, potoku Barbara. Płynie on kaskadami o często stromych spadkach
w naturalnym, dzikim, nienaruszonym przez człowieka krajobrazie.

Dalej miejsce składowania i wywozu drewna. Niestety wycinka drzew w tak wyjątkowym przyrodniczo terenie jest niewytłumaczalna, gdyż giną tu nie tylko drzewa schorowane i słabe, ale także zdrowe i silne.

Docieramy do ostatniego mostu na potoku Barbara skręcając w prawe i kierując się w górę po kamienistej ścieżce. Docieramy do najwyżej położonego punktu ścieżki (710m n.p.m.), po lewej droga, którą dotrzemy na Stołów. My kierujemy się prosto w dół. Docieramy do źródełka. O czystości tej krystalicznej wody niech świadczą mchy i porosty obrastające drzewo i kamienie.

Rozpoczyna się część widokowa na pasma Błatniej i Szyndzielni. Mijamy polanę zwaną "Małą Łąką" po lewej stronie ścieżki płynie potok Wapienica. Który towarzyszy już prawie do końca. Potok stopniowo oddala się od trasy, a my docieramy do skrzyżowania, z którego rozpoczynaliśmy ścieżkę „Pętla”.

Aktualności | O Wapienicy | Turystyka | Przyroda | Obiekty | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego