Serwis o Wapienicy - Portal informacyjny dzielnicy Wapienica | Bielsko-Biała


Idź do treści

Kluby Sportowe - www.wapienica.org

Obiekty

W Wapienicy działają dwa kluby sportowe. Lekkoatletyczny KS "Sprint" oraz piłkarski LKS "Zapora". Pierwszy klub występuje w lekkoatletycznej II Lidze Seniorów, a LKS "Zapora" w Bielskiej A Klasie.

Klub KS "Sprint" założono 28.08.1987r. z inicjatywy Wiktora Kałata Dyrektora Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Budowę stadionu rozpoczęto w dniu 10.09.1986 r. Stadion oddano do użytku w przeddzień Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży i Mistrzostw Polski Juniorów 23-26.07.1987 r. W zawodach tych wystartowało wielu późniejszych reprezentantów kraju, w tym: Artur Partyka(ŁKS Łódź) skok wzwyż 216 cm I miejsce i Robert Korzeniowski(MKS Tarnobrzeg) chód 10 km.
W dniach 16-17.09.1989 rozegrano mecz między-państwowy Polska - Węgry - Czechosłowacja do lat 22. W 2000 r. zmodernizowano stadion, wymieniono nawierzchnię syntetyczną "Torpol" na wykładzinę "MONDO" poszerzając bieżnię na prostej do 10 torów. Rok później zainstalowano krzesełka na trybunach (1648 miejsc) oraz zadaszono 3 sektory trybun.

Od roku 2002 na stadionie KS "Sprint" regularnie co roku startuje Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny BeskidianAthletic, na którym startują medaliści olimpiad, mistrzostw świata i Europy oraz zawodnicy z takich państw jak: Arabia Saudyjska, USA, Nowa Zelandia, Brazylia, Kenia, Portugalia, Łotwa, Litwa, Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja, Węgry, Belgia, Niemcy, Dania, Nigeria i Rosja. Kibice tłumnie przychodzą na stadion by dopingować zawodników. Od 2008 roku impreza jest skierowana wyłącznie dla dzieci, młodzików i juniorów.

Klub Sportowy "Sprint" współpracuje z niemieckim klubem VFL-Wolfsburg z Wolfsburga, belgijskim RCT Tienen i włoskim Libertas Majano. Zawodnicy obu klubów odwiedzają się na zasadach współpracy miast partnerskich Bielska-Białej. Wizyty są połączone udziałem w zawodach sportowych i zwiedzaniem atrakcji turystycznych poszczególnych miast i okolic.


W dniach 8-10 lipca 2010roku odbyły się drugie już Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce na tym stadionie. To największa i najbardziej prestiżowa impreza jaka odbywała się na tym stadionie. Uroczystego otwarcia dokonał prezydent Bielska-Białej - Jacek Krywult, który objął honorowym patronatem największą sportową imprezę w naszym regionie w 2010 roku.

LKS Zapora Wapienica powstał W roku 1964 ówcześni działacze klubu siatkarskiego: Henryk Biernat, Wójcik Franciszek, Buczek Jan, Mizia Jan, Paszek Bronisław, Orzóg Edward i Kopaniecki Franciszek założyli sekcje piłkarską i zmienili nazwę klubu na LZS „Pogoń” Wapienica. Klub rozpoczął rozgrywki w klasie „C” podokręgu Skoczowskiego i już po roku awansował do klasy „B”. W roku 1985 nastąpiła zmiana nazwy klubu z LZS „Pogoń” Wapienica na LKS „Zapora” Wapienica.


W roku 1987 LKS „Zapora” Wapienica awansował do klasy „A” w której gra do dnia dzisiejszego. Najdłużej w klubie gra i działa bo aż 32 lata – Piotr Kochowski, który zdobył ponad 500 bramek. Zawodnikami którzy w klubie grali więcej niż 20 lat są : Zawada Mieczysław, Pietraszek Zbigniew, Stanisławski Andrzej, Mydło Józef, Russek Mirosław, Iwaszkiewicz Zbigniew.

Obecnie od 2005 rok prezesem klubu jest Bogumił Antonik, trenerem drużyny seniorów Daniel Bąk, a kierownikiem drużyny Paweł Lewkowicz.

treść pochodzi ze strony internetowej:
http://www.sprint.bielsko.pl/
http://zaporawapienica.futbolowo.pl/

Aktualności | O Wapienicy | Turystyka | Przyroda | Obiekty | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego