Największy zbiór informacji o Wapienicy, najważniejsze wydarzenia, historia, zabytki, instytucje, kluby sportowe, opis szlaków turystycznych. Bądź na bieżąco!
O Wapienicy
Położenie Geograficzne - www.wapienica.org
Wapienica - dzielnica Bielska-Białej, zajmuje największą, zachodnią część miasta. Liczy 10,5 tys. mieszkańców. Położona jest u stóp Szyndzielnii i Błatniej.
Historia Wapienicy - www.wapienica.org
Pierwsza wzmianka o Wapienicy, występuje z 1571roku. Miejscowość systematycznie się rozwijała, miała charakter typowo podmiejski i wyraźnie ciążyła do miasta. W 1977roku została włączona do granic administracyjnych Bielska-Białej.
Galeria dzielnicy Wapienica obejmuje mnóstwo zdjęć dzielnica, zarówno zabytków i instytucji jak i przyrody oraz wydarzeń.
Mapa Dzielnicy - www.wapienica.org
Plan dzielnicy Wapienica, który zawiera wszystkie ulice, mapa satelitarna i rzeźba terenu.
Turystyka
Dowiemy się jak zwiedzić Wapienicę, poznamy szczegółową trasę oraz atrakcje i miejsca godne zobaczenia.
Wapienica również posiada swoje zabytki. Najcenniejszym była dawna szkoła przy ulicy Zniczowej. Obecnie można ją zobaczyć w chorzowskim skansenie. Do innych zaliczamy leśniczówkę Sułkowskiego w Dolinie Luizy, budynek dawnego dworca kolejowego, wille letniskowe przy ulucy Zapora - z najbardziej znaną Klimczokówką oraz budynek Domu Kultury w centrum dzielnicy.
Grodzisko na Palenicy - www.wapienica.org
Góra Palenica - górująca nad Wapienicą oraz Doliną Luizy, kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Na jej szczycie znajdują się pozostałości po kręgu kamiennym, a w pobliżu kompleks kopców kamiennych. Palenicę nazywają Słowiańskim sankturium, jako miejsce palenia świętego ognia.
Fortyfikacje - www.wapienica.org
Niewielu mieszkańców zdaje sobie sprawę, że na terenie Wapienicy, znajduje się 5 schronów z czasów II Wojny Światowej. Sylwetka każdego charakteryzuje się inną budową. Bunkry wchodziły w skład 21 na terenie Bielska-Białej.
Przyroda
Dolina Luizy - www.wapienica.org
Dolina Wapienicy jest najpiękniejszym fragmentem przyrody całego miasta. Ta 4-kilometrowa dolina nazwana została na cześć żony księcia Sułkowskiego - Ludwiki, która często przyjeżdżała tu na spacery.
Rzeka Wapienica i zapora wodna - www.wapienica.org
Rzeka Wapienica liczy 20,6 km długości. Jej źródła znajdują się na północnym stoku góry Stołów. Wpadają do niej dwa potoki Barbara i Żydowski. Rzeka jest prawym dopływem Iłownicy. Od źródeł do zbornika woda odpowiada I klasie czystości. W latach 1928-1932 przedzielono Dolinę Wapienicy betonową zaporą o wysokości 23m. Powstało jezioro Wielka Łąka o powierzchni 17,5ha oraz objętości 1,1m3 wody. Ujęcie wody pitnej zapewnia wodę dla 30% miasta Bielsko-Biała.
Ścieżka Pętla - www.wapienica.org
Ścieżka Pętla to szlak nieoznaczony prowadzący przez wnętrze Doliny Luizy, pokazujący wszystko co najpiekniejsze, faune i florę.
Pomniki Przyrody - www.wapienica.org
Na terenie Wapienicy znajduje się kilka pomników przyrody. Zlokalizowane są w różnych częściach dzielnicy. Przy ulicach Światopełka, Gminnej, Telimeny i Zapora.
Obiekty
Miejski Dom Kultury - www.wapienica.org
W budynku dawnej restauracji mieści się filia Miejskiego Domu Kultury. Najbardziej znanym zespołem jest kapela góralska Dudoski, która występowała na wielu imprezach folklorystycznych w całej Europie.
Kościół św. Franciszka - www.wapienica.org
Pomysł budowy kościoła w Wapienicy zrodził się w 1916r. kiedy to Franciszek Handzel miał sen.W 1931r. udało się wybudować kaplicę w Wapienicy. Z uwagi na szybko rosnącą populację dzielnicy, w 1951r. przystąpiono do budowy kościoła, który stoi aż do dzisiaj.
Szkolnictwo - www.wapienica.org
W Wapienicy działają dwa przedszkola, szkoła podstawowa z dwoma filiami, gimnazjum oraz zespół szkół specjalnych.
Giełda Towarowa - www.wapienica.org
Giełda towarowa zlokalizowana jest przy ulicy Relaksowej. Czynna jest cały tydzien od 3.00 do 14.00, a w niedziele od 7.00 do 15.00.
Inkubator Technologiczny - www.wapienica.org
Beskidzki Inkubator Technologiczny zlokalizowany na terenie Wapienicy ma za zadanie stworzenie doskonałych warunków dla firm wykorzystujących nowoczesne technologie oraz działających w branżach innowacyjnych.
Kontakt
Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy - www.wapienica.org
Stowarzyszenie Mieszkańców Wapienicy - powstało w 2011roku. Jego celem jest poprawa życia mieszkańców dzielnicy Wapienica.
Gazetka Nasza Wapienica - www.wapienica.org
Nasza Wapienica to kwartalnik wydawany w ramach Programu Aktywności Lokalnej Bielsko-Biała łączy ludzi realizowanego przez MOPS.
Unikat u Podnóża Gór - www.wapienica.org
Książka opisująca dzielnicę Wapienica z całkiem innej peryspektywy. Wersja elektroniczna, która czeka na wydawcę. Fragmenty książki są umieszczone w Serwisie o Wapienicy. Napisana przez Łukasza Niedziela.
Kontakt z Serwisem o Wapienicy. Formularz kontaktowy, zapytanie o stronę, newsletter.