Serwis o Wapienicy - Portal informacyjny dzielnicy Wapienica | Bielsko-Biała


Idź do treści

Archiwum - www.wapienica.org

O Wapienicy

Modernizacja ul. Tartacznej, zdjęcia z budowy

Obecnie trwa rozbudowa ul. Zapora i ul. Tartacznej. Zamówienie zostało podzielone na 3 etapy:
ETAP I
- odcinek ul. Zapora od km 0+000,00 do km 0+508,00, tj. odcinek od skrzyżowania ul. Zapora z ul. Jaworzańską do wysokości ul. Kopytko A wraz z budową kanału deszczowego oraz odtworzeniem nawierzchni jezdni w ul. Jaworzańskiej i ul. Leśników.
ETAP II - odcinek ul. Zapora od km 0+508,00 do km 1+184,00, tj. odcinek od skrzyżowania ul. Zapora z ul. Kopytko A do wysokości zjazdu na pętlę autobusową wraz z budową kanału oraz odtworzeniem nawierzchni w ul. Kopytko A.ETAP IIIB - odcinek ul. Zapora od km 1+184,00 do km 1+252,60 oraz odcinek ul. Tartacznej od km 1+252,60 do km 1+422.86.
Najbardziej zaawansowane prace są na ulicy Tartacznej, gdzie powstanie nowa nawierzchnia, ścieżka rowerowa i obustronny chodnik. Niestety projektanci nie przewidzieli dalszej ścieżki wzdłuż ul. Zapora, dlatego ścieżka rowerowa kończyć się będzie ..w lesie. Przebudowywana jest również pętla autobusowa. Od skrzyżowania ul. Zapora z ul. Kopytko (przy sklepie spożywczym) do mostu na ul. Tartacznej droga jest zamknięta dla ruchu, co wymusza na mieszkańcach spory objazd poprowadzony ul. Wapienicką, Antyczną, Jeżynową, Łowiecką, Dębowiec. Wykonawcą jest firma: STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. z Wysokiej (woj. Dolnośląskie), a inwestycja opiewa na kwotę 6mln 228tys. zł. Planowany termin ukończenia inwestycji to 15 listopad 2016roku.

Dwa nowe bloki już na ukończeniu

Od połowy ubiegłego roku trwa budowa nowego bloku z mieszkaniami komunalnymi. Powstaje on na miejscu wyburzonego budynku technikum hotelarskiego przy ulicy Jaskrowej 13. Powstaje tutaj 47 mieszkań w stanie deweloperskim. Nowi lokatorzy (oczekujący na mieszkania komunalne) będą musieli zadbać o wykończenie tj. położenie podłóg, malowanie ścian, wyposażenie łazienek i kuchni oraz umeblowanie. Trwają prace wykończeniowe wokół budynku. Wkrótce zostanie on przekazany Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej. Budynek wybudowało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.Przy ulicy Zwierzynieckiej trwa budowa większego bloku mieszkalnego. Są to Apartamenty Promienne.Z 55 mieszkań które powstaną zostało już sprzedanych 43. Dlatego już ruszyła budowa kolejnego bloku.
Jak widać na zdjęciach elewacja od strony północnej jest już ukończona. Pozostaje strona południowa, wybudowanie dróg dojazdowych oraz parkingu. Całość ma być oddana do użytku w drugiej połowie 2015 roku.

W końcu ruszy przebudowa ul. Międzyrzeckiej

Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ulicy Międzyrzeckiej wraz z budową nowego odcinka, będącej jednocześnie drogą wojewódzką nr 942. Inwestycja jest podzielona na 6 etapów:ETAP I to przebudowa ul. Międzyrzeckiej od południowego węzła z drogą ekspresową S-1 do skrzyżowania z ul. Krakusa i Zagajnik.
ETAP II obejmuje budowę całkiem nowej drogi od skrzyżowania z ul. Zagajnik do ul. Cieszyńskiej, w miejscu skrzyżowania z ul. Światopełka. W miejscu przecięcia z linią kolejową Bielsko-Cieszyn powstanie wiadukt drogowy, a w miejscu skrzyżowania Cieszyńskiej i Światopełka zostanie wybudowane rondo.
ETAP III spowodowany jest zamknięciem dotychczasowego przejazdu kolejowego na ul. Międzyrzeckiej. Zostanie przedłużona ul. Przy Torach, biegnąca wzdłuż linii kolejowej, do skrzyżowania z nową ul. Międzyrzecką (ETAP .
ETAP IV jest przebudową węzła drogi ekspresowej S1 z ul. Międzyrzecką. Powstanie tutaj czterowlotowe rondo - czwarty wlot to ul. Londzina.
ETAP V to budowa łącznika wzdłuż torów kolejowych ul. Dziewanny z ul. Dzwonkową na odcinku 252m. mająca na celu zlikwidowanie przejazdu kolejowego na ul. Dziewanny.
ETAP VI obejmuje przebudowę węzła drogi ekspresowej S1(ul. Rudawka) z ul. Międzyrzecką. Powstanie tutaj trzywlotowe rondo.

Na całej długości ul. Międzyrzeckiej zbudowana zostanie ścieżka rowerowa, obustronne chodniki, zatoki autobusowe oraz wysepki ułatwiające lewoskręt. W pierwszej kolejności powinno zostać oddane rondo po północnej stronie S1. Wyniki przetargu poznamy 3 lutego 2016roku, a wykonawca będzie miał 20 miesięcy na zrealizowanie inwestycji( z wyłączeniem okresów zimowych). Będziemy musieli liczyć się ze sporymi uciążliwościami przez co najmniej 3 lata.

<HR>

Budżet obywatelski 2016 głosowanie

5 Listopada 2015r. rozpocznie się głosowanie do Budżetu Obywatelskiego 2016 i potrwa do 13 listopada b.r. Wśród 6-ciu zgłoszonych propozycji, 4 zostały zweryfikowane pozytywnie
i pójdą pod głosowanie. Przypomnijmy, że każda dzielnica otrzymuje 75tys. zł na inwestycję na jej terenie.

Najbardziej interesujące są pierwsze dwa projekty, dotyczące jednej lokalizacji - to obecny park przy ul. Międzyrzeckiej, który aż się prosi o modernizację. W obu przypadkach to koszt. ok. 75tys. zł.

Projekt: "Teren rekreacyjno-sportowy Wapienica-Międzyrzecka" autorstwa Dariusza Borkowskiego obejmuje:
- Siłownia na otwartym powietrzu: 10 stanowisk (4 podwójne
i 2 pojedyncze)
- Boisko do gry w piłkę nożną (2 bramki, renowacja podłoża, siatki zabezpieczające
- 2 stanowiska do gry w koszykówkę
- Ławki i kosze na śmieci (po 2 szt.)
- Renowacja terenu zielonego oraz alejek (uzupełnienie obrzeży, żwir)

Projekt: Fit-Park Plac zabaw plus siłownia na świeżym powietrzu, którego autorem jest Elżbieta Cichoń-Sadowska, obejmuje:
- Postawienie 10 ławek, koszy na śmieci, odnowa, żwirowanie
i brukowanie ścieżek
- Ogrodzenie i stworzenie placu zabaw, zakup urządzeń typu: wieża, huśtawki, drabinki, piaskownice, zamek, rury i zjeżdżalnie. Położenie wykładziny na boisku
- Zakup urządzeń do siłowni na świeżym powietrzu, typu: narty, pasy slim, ster itd. do wzmacniania wszelkiego rodzaju mięśni
- Ukwiecenie i obsadzenie terenu.

Nowy most gotowy

Punktualnie 24 września o godz. 10.00 został otwarty most przy ul. Tartacznej. Prace rozpoczęły się już w maju i miały być ukończone do 15 września br. To jedna z dużych inwestycji drogowych w naszej dzielnicy - jej koszt przekraczał 2mln zł. Obecnie to nowy jednoprzęsłowy most o długości 18,7m, roboty prowadzone były na odcinku 110m, przy zamknięciu ruchu. Dla pieszych została wybudowana tymczasowa kładka. Aktualnie trwa przetarg ogłoszony 21.09.2015r na rozbudowę ul. Zapora i Tartacznej. Jeśli wszystko pójdzie po dobrej myśli to remont ruszy w tym roku.

Wapienicka i Antyczna doczeka się remontu

Chyba najbardziej zniszczona ulica w Wapienicy - Antyczna doczeka się remontu. Na całej długości ul. Wapienickiej i Antycznej zostanie wymieniona nowa nawierzchnia czyli ok. 1330m. Niestety nie powstaną chodniki, zostaną jedynie utwardzone pobocza przy ul. Antycznej. Przetarg wygrała firma: Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe DROG-BUD ze Spytkowic, która ma 40dni na wykonanie remontu. Całość inwestycji wyniesie niecałe 400tys. zł.

Most na ul. Tartacznej w budowie

Od czerwca trwa intensywna budowa mostu w ciągu ulicy Tartacznej. Jest to pierwszy z etapów rozbudowy ul. Zapora i Tartacznej. W ramach inwestycji jest rozebranie istniejącego mostu na rzece Wapienica oraz budowa nowego 1-przęsłowego o długości 18,7m, roboty regulacyjne w korycie rzeki i wykonanie tymczasowej kładki dla. Wartość prac to ponad 2mln zł, zadanie wykonuje firma Mostmarpal Sp. z o.o. z Zarzecza. Prace mają się zakończyć do 15 września b.r.Na czas remontu wyznaczono objazd ulicami Zapora, Jaworzańska, Cieszyńska, Wapienicka, Antyczna, Jeżynowa, Karpacka, Skarpowa, Dębowiec. Można również skrócić objazd kierując się z Jeżynowej w prawo w ulicę Łowiecką, dojeżdżając do ulicy Dębowiec.Wyniki wyborów do Rady Osiedla

W wyniku wyborów do Rady Osiedla, które odbyły się 10 maja 2015roku, wybrano skład Rady w którym zasiadać będzie 15 przedstawicieli. W Wapienicy frekwencja wynosiła 21,96% i bez problemów pokonała próg wyborczy (3%). Na 8977mieszkańców uprawnionych do głosowania, głosy ważne oddało 1867osób. Poniżej skład Rady Osiedla Wapienica wraz z liczbą oddanych głosów:

NAZWISKO I IMIĘ / LICZBA GŁOSÓW WAŻNYCH
KOCHOWSKI PIOTR - 917
MAMORSKI ZBIGNIEW - 713
NIESYT ALEKSANDER - 615
FOLEK CZESŁAW - 555
BULOWSKI ŁUKASZ - 540
STELKA KRYSTYNA - 523
FERENSOWICZ STANISŁAW - 504
CICHOŃ-SADOWSKA ELŻBIETA - 494
KUKUŁA RADOSŁAW - 477
KUŚ ILONA - 466
KONIECZNY ZBIGNIEW - 436
PENKALA BOŻENA - 426
WRONA DANUTA 415
PORĘBSKA-BUDNY MAŁGORZATA 396
KOWALSKI MACIEJ 378Kolejny apartamentowiec w Wapienicy

Po budowie apartamentowców przy ulicy Zapora oraz Kopczyńskiego, powstaje w Wapienicy kolejne osiedle, tym razem przy ulicy Zwierzynieckiej. Od miesiąca, gdy rozpoczęła się budowa, trwają intensywne prace budowlane. Inwestorem jest firma "Bud Max Development S.C." z Bielska-Białej.Osiedle Promienne - to 55 apartamentów o zróżnicowanej powierzchni użytkowej od 29 do 67m2. Zlokalizowane będą w bloku 4-piętrowym równolegle położonym do ul. Zwierzynieckiej z zagospodarowanym wokół terenem. W podziemiach budynku urządzone zostaną garaże podziemne. Ceny zaczynają się od 94tys. zł. Mieszkania są już na sprzedaż. Więcej informacji na stronie internetowej inwestora.Ulica Międzyrzecka drogą wojewódzką od 2015r.

Tak, to już pewne. Od 1 stycznia 2015 roku, Droga wojewódzka nr 942 z Bielska-Białej przez Szczyrk do Wisły zmieni przebieg. Niestety przez Wapienicę. Nowy przebieg drogi zacznie się przy węźle drogi ekspresowej S1 Wapienica i pobiegnie ulicami: Międzyrzecką, Cieszyńską, Andersa do Partyzantów. Reguluje to uchwała Rady Miejskiej z dnia 30 września 2014 roku oraz uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 25 sierpnia 2014 roku, pozbawiając statusu drogi wojewódzkiej ulic: Warszawskiej,
3-go Maja, Zamkowej i częściowo Partyzantów.


Miasto Bielsko-Biała tłumaczy to chęcią wyeliminowania ruchu tranzytowego z centrum miasta oraz możliwością pozyskania zewnętrznych środków finansowych na remont ulic Cieszyńskiej i Międzyrzeckiej.
Co to oznacza w praktyce? Na pewno zwiększenie ruchu na w/w ulicach. Wszystkie znaki na Szczyrk będą kierować przez Wapienicę, a więc kierowcy nie znający krótszej drogi, czyli przez centrum miasta ul. Warszawską, będą podążać zgodnie ze znakami. Plusem może się okazać możliwość remontu Międzyrzeckiej i Cieszyńskiej, jednak nic nie daje gwarancji, że miastu uda się uzyskać środki finansowe na ten cel. Lepszym rozwiązaniem byłoby poprowadzenie DW 942 Al. Gen. Andersa do ul. Partyzantów. Czy warto kierować tranzyt poprzez ulicę Międzyrzecką, która od skrzyżowania z ul. Alabastrową i Lajkonika do węzła z drogą ekspresową S1 nie posiada nawet chodnika? O tym przekonamy się już niedługo..Głosowanie na projekty budżetu obywatelskiego

Już 7 kwietnia rusza głosowanie na projekty które mają zostać zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na który w tym roku miasto przeznaczyło 2mln złotych. Wśród 171 zgłoszonych projektów tylko 108 zostało zaopiniowanych pozytywnie. Niestety odpadła większość projektów dotyczących Wapienicy.. Na 9 projektów z terenu naszej dzielnicy - tylko dwa(!) znalazły uznanie w zespołu ds. weryfikacji..Przypomnijmy projekty, które zostały zgłoszone:
- OBB_6 Kompleksowy remont ul. Antycznej wraz z chodnikami
- OBB_34 Przebudowa skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej i Zwierzynieckiej
- OBB_35 Wykonanie nawierzchni na ul. Kominiarskiej
- OBB_42 Cmentarz komunalny w Wapienicy
- OBB_43 Zagospodarowanie terenów wzłuż rzeki od Cieszyńskiej do Tartacznej
- OBB_108 Budowa wielkiego ronda w centrum Wapienicy
- OBB_110 Plażowe miejsca odpoczynku wzdłuż rzeki Wapienica
- OBB_41 Opracowanie monografii Wapienicy
- OBB_128 Cyfrowe wyświetlacze do zmiany sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach Cieszyńskiej z Regera oraz Cieszyńskiej z Jaworzańską/Międzyrzecką.

Tylko dwa ostatnie projekty zostały zaopiniowane pozytywnie. Pozostałe zostały odrzucone z różnych względów - najbardziej żal remontu Antycznej - bo nawet jeśli koszt przekraczał budżet, mógł zostać zrobiony chociaż projekt przebudowy. Przy przebudowie skrzyżowania ul. Międzyrzeckiej ze Zwierzyniecką niewystarcza wyjaśnienie, że podczas remontu Międzyrzeckiej(na która czekamy 10lat!) zostanie to zadanie wykonane. Miasto mogłoby chociaż wymalować pasy, położyć nowy asfalt, odkupić teren i zbudować po jednej stronie chodnik. Również nie widzę uzasadnienia w odrzuceniu projektu dotyczącego stworzenia miejsc plażowych przy rzece Wapienica z wykorzystaniem piasku z Łeby. Mimo, że tereny należą do Lasów Państwowych i Skarbu Państwa myślę, że można było porozumieć się z tymi instytucjami.

Głosowanie odbywa się w dniach 7-11 kwietnia. Głosować można osobiście w wybranych punktach, dla Wapienicy będzie to budynek Rady Osiedla przy ul. Cieszyńskiej 388 w godzinach 16.00-18.00. Można również elektronicznie za pomocą interaktywnego interfejsu zamieszczonego na stronie: www.obywatelskibb.pl. Ostatnią z metod jest głosowanie korespondencyjne poprzez wysłanie koperty z kartą do głosowania na adres Urzędu Miejskiego. Szczegóły na podanej stronie internetowej.

Zachęcam do głosowania na projekty:
OBB_41: Rozwój życia kulturalnego w oparciu o wartości historyczne w Wapienicy (projekt dotyczy opracowania i wydania monografii Wapienicy, zachowanie tradycji regionalnej i jej promocja przez aktywizację mieszkańców Osiedla Wapienica, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób starszych 60+) wartość: 96 000zł
OBB_128: 3,2,1, Start!”– cyfrowe wyświetlacze czasu do zmiany sygnalizacji świetlnej (projekt dotyczy montażu cyfrowych wyświetlaczy czasu pozostałego do zmiany sygnalizacji świetlnej (czerwone/zielone) na skrzyżowaniach. Projekt przewiduje testowy montaż ww. wyświetlaczy na 4 skrzyżowaniach : Piastowska/Sobieskiego/Plater, Cieszyńska/Skrzydlewskiego, Cieszyńska/Regera, Cieszyńska/Jaworzańska/Międzyrzecka).
wartość: 30 000złSobieskiego nareszcie wyremontowana

Ulica Sobieskiego to jedna z najdłuższych ulic w Bielsku-Białej. W czerwcu 2012 roku rozpoczęto remontować kolejny jej odcinek - od mostu na rzece Wapienica do ulicy Kupieckiej. W ten sposób wyremontowano prawie 1300 drogi. Przebudowa polegała m.in. na wykonaniu nowej nawierzchni bitumicznej o szerokości 7 metrów, budowę obustronnych chodników, zatoczek i wiat przystankowych, wyprofilowanie niebezpiecznych zakrętów oraz przebudowę infrastruktury gazowej, wodociągowej i kanalizacji deszczowej.Mimo oficjalnego otwarcia, na ulicy Sobieskiego wciąż trwają wykończenia m.in. kanalizacji deszczowej, umacniania skarp itp. Wyremontowany odcinek to doskonała alternatywa dla zakorkowanej Cieszyńskiej - pozwalająca się szybko przemieszczać na linii wschód-zachód. Inwestycja kosztowała 11,5mln zł i była dofinansowana z unijnych środków.

Po wybudowaniu zatok i wiat przystankowych, przedłużona została linia MZK nr 24 do Wapienicy do pętli autobusowej przy ul. Strażackiej.Budżet obywatelski szansą dla Wapienicy

Od dziś, czyli od 2 stycznia można zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej. Szczególnie zachęcamy do zgłaszania projektów dotyczących naszej dzielnicy - gdyż do podziału są 2 miliony złotych. Projekty mogą dotyczyć różnych dziedzin, m.in.


- Sport i rekreacja - projekty modernizacji i rozbudowy obiektów sportowych, kąpielisk, tras spacerowych.
- Ekologia i środowisko - projekty związane z poprawieniem stanu środowiska oraz czystości w mieście.
- Kultura i sztuka - projekty związane z propagowaniem kultury i działań artystycznych.
- Infrastruktura miejska - przebudowa dróg, remonty nawierzchni, zmiana oznaczeń sygnalizacyjnych.
- Zdrowie i bezpieczeństwo - monitoring miejski, montaż zabezpieczeń i oświetlenia, kwestie zdrowotne.
- Edukacja - działania związane z edukacją, programy nauczania, pomoce naukowe.Projekty mogą zgłaszać pełnoletni mieszkańcy Naszej dzielnicy wraz z listą poparcia 20 mieszkańców i ich podpisami. Projekt można zgłosić osobiście, listownie a nawet elektronicznie. Więcej informacji na: https://obywatelskibb.pl/informacje/9/zglaszanie_projektow.html

Punkt konsultacyjny dla Naszej dzielnicy odnośnie Budżetu Obywatelskiego czynny jest w czwartki od 16.00-18.00 w budynku przy ul. Cieszyńskiej 388.Powstaje parking w Dolinie Luizy

U wylotu Doliny Wapienicy - w miejscu byłego parkingu i pętli autobusowej linii nr 16 powstaje nowy parking. Inwestorem jest Nadleśnictwo Bielsko. Docelowo znajdą się tutaj 122 miejsca w tym 4 dla niepełnosprawnych. Przebudowana zostanie ulica Tartaczna na odcinku prawie 100metrów oraz powstaną tereny rekreacyjne odgrodzone od rzeki murem oporowym. Na placach powstaną ścieżki, klomby trawniki, a całość zostanie wyposażona w elementy małej architektury. W bliskim sąsiedztwie parkingu i rzeki Wapienica usytuowane będą dwie wiaty, 3 stoły, 10 ławek oraz toalety. Całość - jak warunki atmosferyczne na to pozwolą ma zostać ukończona do końca grudnia, a koszt tej inwestycji to ok. 815tys. zł.Z uwagi na inwestycję dotychczasowy końcowy przystanek linii nr 16 przeniesiony został na zbudowaną tymczasową pętlę autobusową w pobliżu skrzyżowania ulic Zapora i Tartaczna. W przyszłości pętla zostanie wyposażona również w wiatę przystankową oraz chodniki. Będziemy na bieżąco się przyglądać inwestycjom - wkrótce nowe zdjęcia."Gang Marcela" w Wapienicy

Z okazji uczczenia rocznicy konsekracji kościoła w Wapienicy odbędzie się wielkie wydarzenie religijno-kulturalne jakim będzie koncert zespołu "Gang Marcela". Czyli VIII wieków w duchu umiłowania człowieka i przyrody wg wizji „prekursora europejskiej ekologii” - św. Franciszka z Asyżu.
To jedyna okazja aby zobaczyć, posłuchać i przeżyć Oratorium "Pokój i Dobro - dla świata i natury". To wydarzenie odbędzie się w kościele p.w. św. Franciszka z Asyżu w niedzielę 24 listopada o godzinie 16.00. Wstęp będzie bezpłatny.Bieg z okazji 80-lecia zapory

Już niebawem bo 27 października o godzinie 11.00 wystartuje ostatni bieg zaliczany do Grand Prix Wapienicy 2013. Start oraz meta zlokalizowana będzie przy wlocie do Doliny Wapienicy - ul. Tartaczna obok karczmy pod zaporą. Zapisać się będzie można w dniu zawodów od 9.00 do 10.30. Siedmiokilometrowa trasa będzie wiodła Doliną Luizy. Startowe wynosi 20zł, z którego zwolnieni są niepełnosprawni, renciści i młodzież szkolna zamieszkująca Wapienicę.
Po biegu nastąpi dekoracja zawodników, nagrody oraz wręczenie medali w wielu kategoriach. Nagrodzeni zostaną również mieszkańcy Wapienicy - 3 pierwsze kobiety oraz 3 mężczyzn.Aktualności | O Wapienicy | Turystyka | Przyroda | Obiekty | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego